Międzyzdroje - ciekawostki

Międzyzdroje są największym miastem na Wolinie o kształcie trójkąta. Od lat stało się nie tylko jedną ze stolic nadmorskich kurortów ale także corocznych spotkań celebrytów na Europejskim Festiwalu Gwiazd. W tym czasie staje się również stolicą kultury i sztuki, prezentowane są liczne spektakle teatralne, filmy i koncerty. Nie zabraknie tu atrakcji dla nawet najbardziej wybrednych miłośników letniego wypoczynku. Przedstawiamy wybrane ciekawostki oraz zaskakujące informacje o Międzyzdrojach.

1. Woliński Park Narodowy znajduje się na pierwszym miejscu wśród atrakcji Międzyzdrojów, swoja powierzchnią obejmuje prawie 11 tysięcy hektarów. Świetnie przygotowane ścieżki edukacyjne, niesamowite widoki, specyficzny mikroklimat borów bukowych i klify przyczyniają się do unikatowego na skalę europejską tego miejsca.

2. Kawcza Góra to idealne miejsce do podziwiania panoramy morza i okolic. Znajdująca się na wschód od Międzyzdrojów góra o wysokości 61 m n. p.m. stała się idealnym miejscem aby zobaczyć plażę czy widoczne, niemieckie porty. Na szczyt prowadzą wygodne schody uwieńczone charakterystyczną bramą w kształcie dziobu kutra rybackiego.

3. Bałtycki Park Miniatur w swojej ekspozycji posiada modele zbudowane w skali 1:25 najciekawszych latarni i budowli z Polski, Niemiec, Danii, Szwecji, Finlandii oraz innych krajów nadbałtyckich. Spacer wzdłuż wybrzeża Bałtyku pozwala na poznanie kultury i zabytków tych państw.

4. Promenada Nadmorska biegnie równolegle do brzegu morskiego. Cieszy się popularnością turystów i jest miejscem chętnie wybieranym na spacery i odpoczynek na jednej z ławeczek. Promenada przebiega w okolicy Parku Zdrojowego i amfiteatru.

5. Gabinet Figur Woskowych jest doskonałym miejscem na wypad cała rodziną, wśród ponad 11o figur naturalnej wielkości każdy znajdzie swojego ulubieńca ze świata filmu, bajek, sportowców czy też polityków a zdjęcie ze swoim idolem pozostanie nie zapomniana pamiątką.

6. Grodzisko w Lubinie. Odkryjemy historię grodu obronnego z X wieku a punkt widokowy na panoramę 44 wysp i zalew szczeciński zapiera dech w piersiach.

7. Muzeum przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego oferuje ciekawą ekspozycje zwierząt w ich naturalnym środowisku. Obok zwierząt i ptactwa i kolekcji motyli można obejrzeć parę Orłów Bielików i puchacza.

8. Park Linowy Bluszcz. Jak na wypoczynkową miejscowość przystało nie może zabraknąć w Międzyzdrojach oferty skierowanej do osób ceniących sobie czynny wypoczynek. Park znajduje się na skraju Wolińskiego Parku, zapewnia moc wrażeń oraz relaks przy wysiłku na Świerzym powietrzu.

9. Zagroda Pokazowa Żubrów pozwala na zobaczenie z bliska króla naszych lasów ze specjalnych stworzonych do tego celu platform. Na terenie zagrody znajdują się również dziki, jelenie i bieliki, które zostały wyleczone i nie są zdolne do samodzielnej egzystencji.

10. Bunkier V3, jedyna ekspozycja w Polsce tajnej broni z okresu drugiej wojny światowej. Ekspozycja znajduje się na byłym tajnym poligonie, gdzie przeprowadzono eksperymenty i składowano pociski V3, w pobliżu znajdziemy pozostałości stanowisk ogniowych tych pocisków, które miały zmienić losu wojny.

11. Oceanarium. Na 3000 m2 powierzchni znajduje się 16 metrowy tunel, z bliska można przyjrzeć się zwierzętom z całego świata żyjących w morskich głębinach. Wystawa modeli rekinów w skali 1:1 robi niesamowite wrażenie.

12. Planetarium w Międzyzdrojach swoją ofertę kieruje dla całych rodzin. Można zobaczyć kilkanaście niesamowitych seansów przedstawiających tajemnice kosmosu. Kopulę planetarium obsługuje
system Digistar 4 należący do najnowocześniejszych na świecie.

13. Labirynt Luster zbudowany jest z systemu kilkuset luster tworzących efekt wielokrotnego odbicia co sprawia że odnalezienie wyjścia z labiryntu nie jest wcale proste i dostarcza świetnej zabawy.

14. Aleja Gwiazd jest związana z Festiwalem Gwiazd odbywającym się w Międzyzdrojach. Na chodniku wmurowane są tablice z odciskami dłoni gwiazd związanymi z filmem.

15. Jezioro Turkusowe zwane również Szmaragdowym. Swoją nazwę zawdzięcza barwie wody. Dzięki odbiciu od dna i rozszczepieniu promieni słonecznych barwa powierzchni nabiera zielonego koloru. Jezioro powstało na wskutek zalania istniejącej tu kopalni kredy.

16. Latarnia Morska Kikut znajduje się na terenie Wolińskiego Parku Narodowego na wzniesieniu Kikut W obecnej chwili kamienno-ceglana wieże jest całkowicie zautomatyzowana i nie jest
udostępniona dla zwiedzających. Budowla sama w sobie jest ciekawostką architektoniczną wzniesiona najwyżej ze wszystkich latarni na polskim wybrzeżu.

17. Domek na dachu jest jedną z najciekawszych atrakcji w Międzyzdrojach. Nawiązujący do stylu regionu domek postawiony na dachu czyni go budowlą niezwykłą. Chodząc po suficie, na którym
ustawione są meble odnosimy realne wrażenie, że świat stanął do góry nogami.

18. Przystań rybacka znajduje się na wydzielonym odcinku plaży na wschód od miasta. Często możemy spotkać kutry szykujące się do wyjścia w morze lub powracające z połowów. Bezpośrednio z kutra można kupić świeżą rybę.

19. Muzeum Muszli i Minerałów jest wyjątkowym miejscem dla miłośników kamieni. Wśród wielu ciekawie prezentowanych eksponatów znajdziemy m. in. replikę największego bursztynu znalezionego na wybrzeżach Bałtyku.

20. Latarnia Morska w Świnoujściu jest jedna z najwyższych w europie. Po gruntownym remoncie została udostępniona turystom, z wysokości 68 metrów możemy podziwiać widok na Świnoujście, port i okolice.